Συνδεθείτε, πατώντας το εικονίδιο στην άνω αριστερή γωνία, για να υποβάλετε νέο αίτημα, να γράψετε κάποιο σχόλιο ή να ψηφίσετε υπέρ της επίλυσης ενός προβλήματος.

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να αποστείλετε προς τον Δήμο Ελληνικού-Αργυρούπολης κάποιο προσωπικό σας αίτημα, είτε να κάνετε κάποια καταγγελία, για την οποία απαιτείται απάντηση προσωπική, παρακαλείσθε όπως επικοινωνήσετε μέσω της γραμμής εξυπηρέτησης του δημότη: 15415

Όροι χρήσης της υπηρεσίας

 

Κοπή χόρτων σε κοινόχρηστους χώρους / Καθαρισμός οικοπέδων #1594. ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ-ΑΝΑΠΑΛΑΣΗ ΠΑΙΔ.ΧΑΡΑΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ
Υποβλήθηκε    Καταχωρήθηκε    Σε εξέλιξη    Ολοκληρώθηκε/Κλείσιμο   
Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Κοπή χόρτων σε κοινόχρηστους χώρους / Καθαρισμός οικοπέδων
Δημιουργήθηκε: πριν 7 μήνες
Δημιουργήθηκε από: ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ

Περιγραφή

Αγαπητοί Κύριοι, Ως κάτοικος του Δήμου Ελληνικού, θα ήθελα να εκφράσω το γενικευμένο παράπονό μου για τη διαπιστωμένη εγκατάλειψη της περιοχής πλατείας Σμύρνης (οδοί Γ-1ης-Δ-2ης), καθιστώντας τη μάλιστα και επικίνδυνη για τυχόν αναζωπύρωση πιθανής πυρκαγιάς. Κατά τη περίοδο αυτή που διανύαμε εν μέσω καραντίνας, βάση υπουργικής απόφασης, όλες οι παιδικές χαρές ήταν κλειστές και αυτό ήταν απόλυτα φυσιολογικό.Το γεγονός αυτό συντέλεσε στο να παραμείνει η περιοχή ακαθάριστη με αποτέλεσμα να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τη παρέλευση του διαστήματος αυτού εδώ και μέρες. Στην ίδια περιοχή υφίστανται και υπαίθρια όργανα γυμναστικής τα οποία δε δύνανται να χρησιμοποιηθούν, παρότι οι αθλητικές εγκαταστάσεις επιτρεπόταν να είναι ανοιχτές για το κοινό. Παρ' όλα αυτά δεδομένου μάλιστα ότι αναμένεται τα δημοτικά σχολεία και οι παιδικοί σταθμοί να επαναλειτουργήσουν, προσωπικά δε βρίσκω το λόγο, ο παραπάνω χώρος να παραμένει κλειστός και εγκαταλελειμμένος και μάλιστα να κρίνεται επικίνδυνος τις ζεστές μέρες που προηγήθηκαν με τα ξερά χόρτα να ξεπερνούν το 1μ.και σωρό ξύλων εδώ και καιρό επί των οδών Γ & 1ης. Με αφορμή το γεγονός αυτό θα ήθελα να επισημάνω τη μη σήμανση για χρήση του χώρου από κατοικίδια όταν μάλιστα βρίσκονται την ίδια στιγμή μικρά παιδιά. Τέλος, θα ήταν φρόνιμο όταν μάλιστα η περιοχή αυτή παραμένει ίσως η μοναδική του Δήμου με πρόσβαση στην παραλιακή ζώνη και θάλασσα σε αναμονή και των έργων αναβάθμισης του Ελληνικού μετώπου, να υπάρχει μέριμνα για την προστασία και ανάδειξή της και όχι στην αποδεδειγμένη εγκατάλειψή της. Δεν επισυνάπτω φωτογραφίες, εκτιμώντας ότι η κατάσταση θα διορθωθεί άμεσα με γνώμονα την προστασία πρασίνου και της υγείας των πολιτών του Δήμου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Με εκτίμηση, Μαρία Χατζηπαναγιώτου Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ 6951796580


1η 15, Ελληνικό 167 77, Ελλάδα

Location

Υποβλήθηκε

Δημιουργήθηκε από: ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ

Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Κοπή χόρτων σε κοινόχρηστους χώρους / Καθαρισμός οικοπέδων

πριν 7 μήνες