Συνδεθείτε, πατώντας το εικονίδιο στην άνω αριστερή γωνία, για να υποβάλετε νέο αίτημα, να γράψετε κάποιο σχόλιο ή να ψηφίσετε υπέρ της επίλυσης ενός προβλήματος.

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να αποστείλετε προς τον Δήμο Ελληνικού-Αργυρούπολης κάποιο προσωπικό σας αίτημα, είτε να κάνετε κάποια καταγγελία, για την οποία απαιτείται απάντηση προσωπική, παρακαλείσθε όπως επικοινωνήσετε μέσω της γραμμής εξυπηρέτησης του δημότη: 15415

Όροι χρήσης της υπηρεσίας

 

Καθαριότητα και Ανακύκλωση #1707. Θέση Κάδων Απορριμμάτων και Ανακύκλωσης
Υποβλήθηκε    Καταχωρήθηκε    Σε εξέλιξη    Ολοκληρώθηκε/Κλείσιμο   
Λεπτομέρειες

Κατηγορία: Καθαριότητα και Ανακύκλωση
Δημιουργήθηκε: πριν ένα μήνα
Δημιουργήθηκε από: Τσιλιγκάκης Μιχάλης

Περιγραφή

Καλημέρα σας, Χαίρομαι ιδιαίτερα για την διαδικασία διαχείρισης μπαζών που υπάρχει στον δήμο μας και την επιβολή προστίμων στις περιπτώσεις που δεν ακολουθούνται οι προβλέψεις των σχετικών Κανονισμών. Το θέμα όμως, στην πράξη είναι ότι κάθε πολίτης που εκτελεί κάποιου είδους οικοδομικές εργασίες ή εργασίες ανακαίνισης, αφήνει τα σχετικά απορρίμματα (μπάζα, παλαιά υλικά κλπ) δίπλα στους κάδους απορριμμάτων ή ανακύκλωσης. Και εδώ προκύπτει το εύλογο ερώτημα σχετικά με τον τρόπο που θα εντοπίσει ο Δήμος τον υπαίτιο που αφήνει τα υλικά αυτά στους κάδους, αντί να τα εναποθέτει έξω από το σπίτι του αφού έλθει φυσικά σε συνεννόηση με το αρμόδιο τμήμα του Δήμου για την ημέρα περισυλλογής. Αυτή είναι εξ όσων γνωρίζω η διαδικασία για μικρές ποσότητες-όγκο φυσικά υλικών. Επομένως πως θα εντοπίζεται ο υπαίτιος αφού κανένας δεν τον βλέπει την ώρα που τα εναποθέτει; Όπως και να έχει το ζήτημα, δράττομαι της ευκαιρίας αυτής για να σας γνωρίσω ότι δυστυχώς στην οικία μου " με τον ένα ή τον άλλο τρόπο" έχουν συγκεντρωθεί 3 κάδοι (1 απορριμάτων και 2 ανακύκλωσης), ενώ στην γύρω περιοχή δεν υπάρχει κάποια ισοκατανομή στην τοποθέτηση κάδων, χωροταξικά και με βάση τις ανάγκες των υφιστάμενων κτιρίων-καταστημάτων. Η οικία μου είναι στην οδό Αθανασίου Διάκου 108 και Ομήρου στην Αργυρούπολη, είναι γωνιακό και θα κατανοούσε κάποιος να έχει γίνει τοποθέτηση κάδων, άνα ένα στις 4 οικίες που βρίσκονται στο σταυροδρόμι, αλλά στην πράξη δεν είναι έτσι, έχουν συγκεντρωθεί "με τον ένα ή τον άλλο τρόπο'' όλοι στην οικία μου. Ποιός θέλει εξ΄ άλλου κάδο μπροστά από το σπίτι του, ο οποίος γίνεται και όπως σας ανέφερα παραπάνω και χώρος εναπόθεσης μπάζων, παλαιών υλικών κλπ. Το ζήτημα είναι να υπάρχει κάποια ισοκατανομή, ώστε να μην αισθάνονται κάποιοι πολίτες ''δεύτερης διαλογής'' και κάποιοι άλλοι να επωφελούνται από την απουσία ελέγχου και συντονισμού από το αρμόδιο Τμήμα του Δήμου. Διότι είμαι βέβαιος ότι υφίσταται χωροταξικό σχέδιο περί της τοποθέτησης κάδων στον Δήμο. Ακολουθείται όμως; Με την βεβαιότητα ότι στέκεστε πάντα δίπλα στον πολίτη και αφουγκράζεστε τις ανησυχίες του, ευχαριστώ αρχικά που ακούτε το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε στην οικία μου εδώ και πολλά χρόνια και αφετέρου θα χαιρόμουν ιδιαίτερα εάν βρίσκατε κάποια λύση. Διότι δεν νομίζω ότι τέτοιου είδους ζητήματα μπορούν να λυθούν από τους περίοικους μεταξύ τους. Στον οίκημα επί της οδού που σας ανέφερα παραπάνω, διαμένουν 4 οικογένειες. Με εκτίμηση Τσιλιγκάκης Μιχάλης


Αθανασίου Διάκου 108, Αργυρούπολη 164 51, Ελλάδα

Location

Υποβλήθηκε

Δημιουργήθηκε από: Τσιλιγκάκης Μιχάλης

Αρχική καταχώρηση στην κατηγορία Καθαριότητα και Ανακύκλωση

πριν ένα μήνα
Location

Καταχωρήθηκε

Δημιουργήθηκε από: Δ/νση Περιβάλλοντος Β

Καλημέρα σας. Να σας ενημερώσω εάν μπορείτε να κάνετε το αίτημα σας γραπτό ώστε να το δει η ανώτερη διοίκηση, ή μπορείτε να τηλεφωνήσετε στο τηλέφωνο 15415, ή 213- 2018704, σας ευχαριστώ, καλή συνέχεια.

πριν ένα μήνα